Shirtum
5 min readMar 15, 2023

--

Shirtum W3.0 Koleksiyon Öğeleri

Sevgili topluluk,

Son haftalarda yaptığımız gibi, 2023 için Shirtum Stratejisinin ne olacağına dair başka bir yazıyla devam ediyoruz. Bu vesileyle, bu yıl için en sevdiğimiz tekliflerden birinin ayrıntılarını size bildireceğiz: yenilikçi W 3.0 Koleksiyon Öğeleri. Bir önceki medium yazımızda (http://bit.ly/3l9I3CZ) sizlere söz verdiğimiz gibi drop sistemini anlatarak başlayacağız.

Hatırlayacağınız gibi stake sahipleri sıralamamızı beş seviyeye ayırdık (Kademe): Kademe 1 (listenin başındaki ilk %10'luk dilimden oluşur), Kademe 2 (%10 - 25), Kademe 3 (25 - %50), Kademe 4 (%50 - 90) ve son olarak Kademe 5 (sıralamayı kapatan son %10). Buna ek olarak, (en değerliden en az değerliye doğru) beş farklı drop kategorisi olacaktır: Özel, Elmas, Altın, Gümüş ve Bronz.

Drop kategorisine bağlı olarak, o anda staking yapan kullanıcı sayısına göre orantılı sayıda birim basılacaktır. Birimlerin stake yapanlara göre yüzdeleri şu şekildedir: Bronz için %90, Gümüş için %45, Altın için %22, Elmas için %9 ve Özel Ürünler için %5. Ek olarak, drop kategorisine bağlı olarak, basılan birimlerin bir yüzdesi her bir seviyeye atanacaktır. Ardından, koleksiyon öğelerinin drop kategorisine ve kullanıcının ait olduğu seviyeye göre dağıtılma şeklini gösteren tablo:

Örneğin: Herhangi bir zamanda 111 staking cüzdanı olsaydı, Bronze Drop 100 birimden oluşur ve bu şu şekilde dağıtılır: 21 birim Tier 1, 21 birim Tier 2, 26 Tier 3 ve 32 Tier 4 için .

Oluşturulan dağıtım kriterlerinin amacı, daha yüksek kategori droplarında sıralamada daha yüksek olan grupların daha fazla birim almasıdır. En düşük kategori olan Bronz droplarında, Kademe 4 sahiplerimize daha yüksek oranda birim dağıtılacaktır. Öte yandan, kategoride droplar arttıkça, yüzdeler değişir ve daha fazla koleksiyon parçası alacak olanlar, listenin başındaki Katmanlar, yani en yüksek $SHI miktarına sahip olanlar olacaktır. Seviye 5'in hiçbir durumda koleksiyon eşyası almayacağını ve herhangi bir kategorideki droplar için kullanıcı başına koleksiyon eşyası alma olasılığının, ait oldukları Seviye ne kadar yüksekse o kadar yüksek olacağını açıklığa kavuşturmak çok önemlidir. İkincisi, dropun kategorisi ne kadar yüksek olursa o kadar katlanır.

Varsayımsal olarak Bronz Drop'un önceki örneğini takiben, Kademe 1, Kademe 4'ün alacağı 32 birim için 21 birim alsa da, Kademe 1'in 21 biriminin yalnızca onu oluşturan 10 cüzdan arasında dağıtılacağına dikkat edilmelidir. Kademe 4 için ayrılan 32 birim ise 40 cüzdan arasında dağıtılacak.

Koleksiyon öğeleri

Daha önce de belirttiğimiz gibi, beş farklı koleksiyon kategorisi olacak ve her birinin "Kupa Toplama" ile ölçülen farklı bir değeri olacak. Bronz droplar için bir kupa, Gümüş iki, Altın üç, Elmas dört ve Özel beş kupa değerinde olacaktır. Kupaların amacı nedir? Albümümüzü tamamlayın ve ödülleri alın ama sabırsızlanmayın, bunu yazının devamında anlatacağız.

Yeni koleksiyon ürünlerimizle ilgili ilginç olan şey, teknolojik olarak ne kadar yenilikçi olduklarıdır. IT ekibimiz, koleksiyon ürünlerimizin geliştirilmesine ve yükseltilmesine olanak tanıyan bir geliştirme gerçekleştirdi.

Bu nasıl çalışacak?

Örneğin, bir Bronz koleksiyon parçası alırsam, hangi kategoriye geçmek istediğime bağlı olarak önceden belirlenmiş miktarda $SHI ekleyerek onu daha yüksek bir kategoriye yükseltebilirim. $SHI koleksiyona girdikten sonra, hem estetik açıdan hem de meta verilerin içeriği ve dolayısıyla kupalar açısından ilgili kategoriye dönüştürülür.

Albüm

Elbette koleksiyon parçalarının ne işe yarayacağını ve amacını merak ediyorsunuz. W3.0 Pass'lerini satın alan her Shirtum kullanıcısı (bkz. http://bit.ly/3TktgC3), Shirtum W3.0 koleksiyonlarını tamamlamak için 11 zorunlu ve 4 isteğe bağlı pozisyona sahip bir albümü kullanabilecekler.

Yılın geri kalanında, beş kategoriye dağıtılmış olan 11 farklı drop gerçekleştirilecek. Bu drop’lar, Shirtum yıldızlarımıza dayalı olacak ve şu şekilde düzenlenecek:

• 4 Bronz drop 23 Mart, 16 Mayıs, 16 Ağustos ve 28 Eylül tarihlerinde gerçekleştirilecek.
• 3 Gümüş drop 15 Haziran, 14 Eylül ve 31 Ekim tarihlerinde gerçekleştirilecek.
• 2 Altın drop 18 Nisan ve 15 Kasım tarihlerinde gerçekleştirilecek.
• 1 Elmas drop 18 Temmuz tarihinde gerçekleştirilecek.
• 1 Özel drop 16 Ekim tarihinde gerçekleştirilecek.

Ödülleri almak için tamamlanması gereken 11 zorunlu pozisyonun yanı sıra, koleksiyonunuzu, 4 isteğe bağlı pozisyonla tamamlanabilir ve daha iyi faydalar elde edebilirsiniz. Bunlardan biri Başkan kategorisine, üçü de Efsane kategorisine aittir. İlk durumda, Galatasaray NFT Koleksiyonu’ndan Ali Sami Yen Koleksiyon parçaları kullanılabilir olacak ve damgalanan koleksiyonun kategorisine bağlı olarak, parçaların farklı sayıda kupalarla denklikleri sayılacaktır: efsanevi olanlar için beş, mitolojik olanlar için dört ve ikonik olanlar için üç.

Öte yandan, üç efsanevi pozisyonunu tamamlayabilmek için kullanılabilecek koleksiyon öğeleri, Ronaldinho drop’umuza ve Avant Prömiyerimize, yani Javier Saviola, Papu Gómez, Ivan Rakitic, Lucas, Ocampos, Nicolás Pareja, Diego Perotti, Marcelo Guedes ve Alberto Moreno koleksiyonlarına karşılık gelen parçalardır. Her bir parça üç kupa değerinde olacak ve aynı koleksiyonda bulunan birden fazla parça kullanılamayacaktır.

Albumü tamamlamak için belirlenen son tarih 15 Aralık olsa da, kupaları kazanmak için ara hedefler belirledik. Bu hedefler şunlardır:

• 16.05.23 → 19 kupa → 100.000 $SHI ödülü
• 30.06.23 → 25 kupa → 300.000 $SHI ödülü
• 16.08.23 → 30 kupa → 100.000 $SHI ödülü
• 10.16.23 → 34 kupa → 100.000 $SHI ödülü
• 12.15.23 → minimum 45 kupa → 400.000 $SHI ödülü

Sonraki satırlarda ödüllerin nasıl dağıtılacağına dair takip edilecek kriterleri açıklayacağız.

Albüm tamamlandıktan sonra, ödülleri alabilmek için koleksiyonlukları (Başkan ve Efsane kategorilerine ait olanlar hariç) yakmak zorunlu olacak. Her şeye rağmen, albümü tamamlamak veya ikincil piyasada hedefe ulaşmak için bazı dijital koleksiyonlukları geliştirmeniz gerekecek.

Ödüller

Albümü tamamlama ödülü, en az 11 zorunlu koleksiyonluk pozisyonuna ve belirlenen minimum kupa hedefine ulaşmak suretiyle elde edilecektir. Bu kilometre taşlarına ulaşıldığında, kullanıcı, biriken Koleksiyon Kupalarına göre, aralarından seçim yapabileceği bir ödül listesine erişebilecek. Önümüzdeki aylarda farklı dijital ve fiziksel ödüllere yönelik duyurularımız olacak, ancak bunlar esas olarak dört türe ayrılacak: AMA aracılığıyla bir ortağımızla etkileşim, imzalı eşyalar veya hatıra parçaları, toplantılara ve etkinliklere erişim, Web 3.0 dünyasındaki ortaklarımız tarafından sunulan deneyimler ve dijital oyunlar. Tüm ödüller ilk etapta dijital olarak verilecek. Yakın zamanda daha fazla ayrıntı vereceğiz.

Gördüğünüz gibi, aylarca beklemeye değdi. Token’ımızı güçlendirmeye, topluluğumuzun büyümesine, üyelerimizin dile getirdiği endişelere ve özellikle, Web 3.0 aracılığıyla kullanıcılarımızı favori sporcularıyla yakınlaştırmanın yoluna odaklanan çekici ve sağlam bir sistem geliştirdiğimizi düşünüyoruz. Aynı zamanda, kullanıcılarımız için iki önemli noktayı ele aldık: net bir ürün yol haritası sunmak (2023 Drop’ları) ve tüm koleksiyonluklarımız için yeni bir dijital destek ve net bir fayda sağlamak.

Bu sistem, ödüllere ve deneyimlere bağlı dijital koleksiyon formatının ilk versiyonudur ve bize göre oldukça umut vadeden bir çalışmadır. Web 3.0 ortamına sporun en iyi şekilde aktarmaya devam edebilmek için şimdiden bir sonraki güncellememiz üzerinde çalışıyoruz. Bizi takip etmeye devam edin. Yakında çok daha fazla haberle burada olacağız.

Shirtum Ekibi.

--

--