Shirtum

Yeni staking sistemi

Shirtum
3 min readMar 9, 2023

--

Yeni staking sistemi

Sevgili topluluğumuz,

Uzun süredir beklenen 2023 yol haritamızdaki haberlerimizin her birini adım adım açıklama sözümüzü yerine getirmeye devam ediyoruz. Bu sefer, en yenilikçi önerilerimizden biri olan yeni staking planımızın ayrıntılarını sunma zamanı geldi.

İlk olarak, çok yüksek APY'ler sunmanın olası enflasyonist etkisini sınırlamak için, bu yeni staking sistemi için aşağıdaki değerler belirlenmiştir:-

-3 ay → %6 APY
-6 ay → %9 APY
-12 ay → %15 APY

Değerlerin geçen yıl sunulanlardan daha düşük olduğunu biliyoruz. Enflasyonist etkiyi mümkün olduğunca sınırlamak istiyoruz. Bütün bunların yanı sıra stake eden kullanıcılarımızın tüm koleksiyonları ve yönetişimi, özel ve ücretsiz olarak almaya başlayacakları bir model değişikliğimiz de bulunmaktadır. Ayrıntılarını aşağıda açıklayacağız.

Önceki makalemizde önceden bahsettiğimiz gibi, kullanıcılarımız önümüzdeki haftalarda Shirtum W3.0 Pass'ı oluşturma olasılığına sahip olacaklar. Bu NFT, Polygon Ağı'nda oluşturulacak (yakında bu ağa köprü nasıl çalışır açıklayacağız). Bu yeni sistem, token’larınızın stake yapmanın mümkün olduğu bir NFT içinde bulunmasını sağlayacak. Bu yenilikçi yöntem, eski stake havuzlarının sağlamadığı bir dizi fayda sunacak. Örneğin kullanıcının tüm token’larını satabilmesine ve stake’den çekmeden sadece token’ları içeren NFT'yi transfer ederek yapabilmesine olanak tanır. Bu yeni sahipler arası OTC stilinin, önümüzdeki haftalarda tanıtacağımız yeniden tasarlanmış deflasyonist politikaya katkısı olacak. Shirtum W3.0 Pass arasındaki her bir işlemde, transfer edilen Pass'ın token’larının % 1'i otomatik olarak yakılacak.
Bu yeni sistemin diğer büyük avantajlarından biri de seçilen bloke süresinin sonuna kadar stake token’ları çekebilme olasılığınızdır. Bu durumda, stake için alınan token ödülleri kaybedilecek ve geri çekilme zamanına bağlı olarak kullanıcı tarafından yatırılan token’ların toplam tutarına bağlı olarak bir dizi "ceza" belirlenecektir:

-%20 yanma oranı, engelleme süresinin sadece %25’inden azı geçtiğinde,
-%25 ile %50 arasında bir süre geçtiğinde %15,
-%50 ile %75 arasında gerçekleştirildiğinde -%10,
%75 ile %99.9 arasında bir süre geçtiğinde ise %5 olarak belirlenmiştir.

Bu "cezalar", Smart Contract tarafından otomatik olarak yakılacak ve $SHI token'ın deflasyonist çabalarına katkıda bulunacak.

Yeni staking sisteminin özelliklerini, finansal ve operasyonel faydaları ne olursa olsun, $SHI'ye sahip olan tüm kullanıcılar gerçek zamanlı olarak MySHI'de takip edilebilecek. Stake eden kullanıcılar sıralamaya girecekler ve sıralamadaki konumlarına bağlı olarak farklı seviyelerde koleksiyonlar, ödüller ve Shirtum W3.0 Club içinde yönetişim gibi çeşitli faydalar elde edebileceklerdir.

Bu sıralama nasıl işleyecek? Çok kolay. Sıralama, Token'lardaki sayıya göre beş Tier’de incelenecek:

• Tier 1: En iyi %10
• Tier 2: %10-25
• Tier 3: %25-50
• Tier 4: %50-90
• Tier 5: Son %10

Bir sonraki makalemizde, stake eden herkesin sıralamadaki konumuna ve tabii ki ait oldukları Tier’e göre Collectibles 3.0'ın nasıl dağıtılacağını daha kesin bir şekilde açıklayacağız. Yönetişim, MySHI ile entegre edildi ve açıklaması Nisan ayı gibi gelecek.

Başlangıçta takımın fikri, eski stake havuzları sona erdiğinde (şu anda yalnızca Ethereum havuzu aktif) stake yapmanın yalnızca bu yeni sistemle yapılabileceği yönündeydi. Ancak, Shirtum takımı için topluluk çok önemlidir. Kullanıcılarımızdan gelen bazı öneriler ve tabii ki takımın da değerlendirmeleri sonrasında, Ethereum ağı sözleşmesini paralel olarak tutmaya karar verdik. İsteyenler token’larını bu ağda da stake edebilecekler.

APY'ler ve kilitlenme süreleri üç ağda da aynı olacak, ancak yukarıda bahsedilen avantajlar sadece Polygon ağındaki yeni stake sistemde mevcut olacaktır.

Polygon'daki yeni stake sisteminin Ethereum ve BSC ağındaki sözleşmelerle birlikte var olması için ilk adım, Ethereum sözleşmesi APY'lerinin önümüzdeki Pazartesi günü, 13 Mart 15:00'da yeni değerlerle değiştirilmesi olacak. İkinci adım, Nisan'ın ilk haftalarında, Shirtum W3.0 Pass'ın Polygon ağındaki avantajlarıyla birlikte piyasaya sürülmesi olacak ve son olarak Nisan'ın ortasında BSC ağındaki stakeleme sözleşmesinin dağıtımı gerçekleştirilecek.

MySHI 3.0, her bir kullanıcının üç ağdaki havuzlarda bulunan $SHI miktarını (eğer durum buysa) oluşturmak ve güncellemek için kullanıcının token’larını üç ağda da aynı cüzdan üzerinde bulundurması koşuluyla dikkate alacak. SWC22 Ödülleri sözleşmesinde kilitlenen token’lar da dikkate alınacaktır. Collectibles 3.0 ve yönetişimden yararlanmak için, mümkün olduğunca çabuk Shirtum W3.0 Pass'ı mint etmek önemli olacaktır. Şimdilik, bu, tüm $SHI sahipleri için ücretsiz olacaktır.

Gördüğünüz gibi, takım, sadık topluluğumuzla ilgilenmek ve bu projenin potansiyelini artırmak için sürekli olarak çalışıyor. Bir süre önce belirlediğimiz hedefleri gerçekleştirmek ve mümkün olan en kısa sürede başarmak istiyoruz. Sizleri de aramızda görmeye devam etmeyi umuyoruz.

Unutmayın, $SHI stake etmek, Shirtum'un faydalarından yararlanmak için tek yol haline geldi. Sıralamada ne kadar yüksek olursanız, o kadar iyi faydalar elde edersiniz. Fırsatı kaçırmayın. Daha pek çok haber gelecek.

Shirtum Ekibi

--

--